Jesteś: O mieście > Kultura

Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü, n. s. - meditační centrum Frýdek-Místek

Pravidelné meditace pro veřejnost:
pondělí od 20:00
středa od 20:00

Buddhismus Diamantové cesty (BDC) na Západě

Buddhismus Diamantové cesty náleží k učením předaným přímo historickým Buddhou Šákjamunim, který žil před více než 2500 lety. Buddhova učení se tradičně dělí na tři hlavní směry: Malou cestu (hínajána), Velkou cestu (mahájána) a Diamantovou cestu (vadžrajána). K prvnímu blízkému kontaktu západní kultury s buddhismem Diamantové cesty došlo na počátku šedesátých let dvacátého století. Rozvoj západního buddhismu se opírá o meditační centra, která jsou budována vždy na základě přátelství a idealismu, jsou nezávislá a apolitická, podporovaná a rozvíjená svými členy. Členové těchto center neskládají mnišské sliby, buddhismus vnímají jako součást svých každodenních aktivit.

Naši učitelé – lama Ole Nydahl a 17. Karmapa Thaje Dordže

Lama Ole Nydahl je jako jeden z mála lidí ze Západu plně kvalifikovaný jako lama (tib. učitel) v tradici Karma Kagjü tibetského buddhismu. V roce 1972, po třech letech intenzivního meditačního tréninku, začal učit buddhismus v Evropě na žádost J. S. 16. Karmapy Rangdžunga Rigpe Dordžeho. Od té doby téměř nepřetržitě cestuje, učí a předává požehnání této linie soudobým a efektivním způsobem. Na Západě založil více než šest set center Diamantové cesty, která jsou nyní pod duchovním vedením 17. Karmapy Thinle Thaje Dordžeho, který Českou republiku navštívil v letech 2004, 2007 a 2009.

BDC v Česku – od občanského sdružení k náboženské společnosti

Počátky buddhismu Diamantové cesty v Česku spadají do první poloviny 90. let, kdy měl lama Ole Nydahl veřejnou přednášku v pražské Městské knihovně. V současnosti u nás existuje asi padesát meditačních center a skupin, která byla založena pod hlavičkou občanského sdružení Společnost Diamantové cesty. Roku 2007 jsme byli zaregistrováni Ministerstvem kultury ČR jako náboženská společnost Buddhismus Diamantové cesty, a tak jsme se stali zatím jedinou oficiální buddhistickou náboženskou společností v zemi. Organizace dnes zaštiťuje celkem padesát meditačních center a skupin v České republice.

Buddhismus Diamantové cesty ve Frýdku-Místku

V Moravskoslezském kraji dnes působí celkem pět buddhistických center a skupin. Frýdeckomístecká meditační skupina vznikla v dubnu roku 2009 na ulici Horní.  Od května 2010 potom sídlí v bytě na frýdeckém náměstí, v domě Radniční 1245. V roce 2009, 2010 a 2012 se frýdeckomístečtí buddhisté připojili k festivalu ProTibet a připravili promítání dokumentárních filmů a debatu s jejich tvůrci. Každoročně pořádají několik veřejných přednášek na Frýdeckém zámku na témata, jako je přenos buddhismu na Západ, ale také láska a partnerství nebo smrt a umírání pohledem buddhismu. 15. října 2011 na frýdeckém náměstí a 5. března 2012 na náměstí Svobody místní buddhisté instalovali informační výstavu Prostor mysli - nadčasová moudrost buddhistických mistrů.

Frýdeckomístecká buddhistická skupina má v současnosti osm členů. Meditační centrum je otevřeno veřejnosti každý týden v pondělí od 20:00 a ve středu od 18:00, kdy se koná společná meditace. Zájemci z řad veřejnosti se mohou v centru buddhistickou meditaci naučit, zapůjčit si nebo koupit buddhistickou literaturu nebo se zúčastnit některé z přednášek.

Ulice: Zámecké náměstí 37
Město: Frýdek-Místek