Jesteś: O mieście > Kultura

Klub filmových amatérů

Klub filmových amatérů ve Frýdku – Místku.
Vznikl vlastně sloučením dvou amatérských klubů v šedesátých letech. Jeden působil v závodním klubu Slezan a ten druhý v závodním klubu Válcoven plechu v Lískovci. Po zrušení těchto obou závodních klubů,se filmoví amatéři Slezanu a Válcoven spojili v jeden filmový klub amatérů ve Frýdku – Místku a pod tímto názvem vystupují dodnes. V současné době se scházejí na pravidelných schůzkách v klubovně Národního domu v Místku. Důvodem sloučení obou klubů bylo také to aby se udržela tradice regionální a nyní celostátní soutěže pod názvem Beskydský Ještěr. Náš klub filmových amatérů ve F-M je v současnosti jediným registrovaným filmovým klubem v Moravskoslezském kraji pod ministerstvem vnitra. Celostátní soutěž Beskydský Ještěr vznikl proto aby mohli filmaři prezentovat naše Beskydy,okolí Frýdku-Místku,naše okresní město a celkově zmapovat život lidí v tomto kraji. Hlavní iniciátor této soutěže byl předseda klubu Vilém Vlk který si v létech 1952-57 dopisoval s nár.umělcem Petrem Bezručem. Všeobecně se tehdy vědělo,že Bezruč byl starý bručoun a mnozí lidé v jeho okolí ho důvěrně oslovovali „Starý ještěre!“A to mu už zůstalo.Po domluvě se členy klubu filmařů vznikla v roce 1970 soutěž a k uctění památky na P.Bezruče jeho narození v měsíci září ji pojmenovali Beskydský Ještěr. Cílem této soutěže bylo přilákat co nejvíce mladých k tomuto krásnému filmovému koníčku. V minulosti byly zkušenosti jen z pořádání okresních přehlídek amatérského filmu jako postupových soutěží pro krajské přehlídky. Dnes je všechno jiné. Víme,že svůj film můžeme poslat do jakékoli soutěže. K zajímavostem patří i zmínka,že se místa konání střídala v různých kulturních zařízeních ve městě. Do poroty byli zváni odborníci z různých jiných měst Moravy a Slezska, z Prahy i odborníky z ostravské televize.

E-mail newsletter.