Jesteś: O mieście > Kultura

Soubor lidových písní a tanců Ostravica

Informace

LogoV roce 1960 vznikl ve Frýdku-Místku, Soubor lidových písní a tanců Ostravica, pod vedením sběratelky lidového umění, choreografky paní Věrky Šimkové. Repertoár tvoří převážně zpracováním originálních materiálů, získávaných průzkumem a zaznamenáváním původního lidového umění. V programech jsou písně a tance, které choreografickou úpravou a hudebním zpracováním zachovávají autentičnost lidové tvořivosti, ale dávají prostor pro jevištní podobu a přirozenou stylizaci. Ostravica uchovává kulturu z oblasti horského Lašska v podhůří Beskyd, kraje hudebního skladatele Leoše Janáčka a také moravsko-slovenského pomezí.

Tanečníci i muzikanti vystupují v krojích, které jsou rekonstrukcemi původních místních krojů. Základní kroje tvoří kroje horalské lašské a kysucké z pomezí, které jsou velice prosté, jelikož odrážejí chudobu kraje své doby. Další kroj je poloměstský z Frýdku-Místku, který je bohatý, barevný. Varianty těchto krojů se tvoří podle postavení ve společnosti (svobodný, ženatý) a podle způsobu použití (práce, zábava, oslava).

V současné době má celý soubor cca 70 členů. Dětská základna Malá Ostravica připravuje děti na vstup do dospělé taneční složky. Věkově smíšená dětská skupina (6 - 14 let) funguje pod vedenímSilvie Slavíkové, Moniky Škanderové a Daniely Dvorské. Členové Malé Ostravice vystupují jak samostatně, tak na společných akcích s dospělými. Tradičními akcemi pro děti jsou 10-ti denní letní tábor, dětský den či Mikuláš.

Ostravica bývá pravidelným hostem na různých festivalech a slavnostech v České Republice a je spolupořadatelem MFF ve Frýdku-Místku. V roce 2006 byl oceněn sólový pár souboru za interpretaci tance „Starodávný“ na MFF Stážnice. Na svých zahraničních cestách po celé Evropě, v Jižní Africe a v Jižní Americe získal soubor mnohá ocenění. Tanečníci i muzikanti nahrávali v České televizi a Českém rozhlase, vydali CD nosiče - Ostravica (1997), Zpívání o životě (2010) a Němajtě za zle, že zme pryšli k vam (2015). Pro své příznivce pořádá soubor pravidelně tradiční Lašské bály, posezení u cimbálu a vánoční koncerty.

Vedoucí souboru je Monika Škanderová. O umělecké vedení se stará Irena Blablová. Manažerem souboru je Radek Jakob. Cimbálovou muziku Ostravica umělecky řídí Martina Jakobová, která je zároveň primáškou cimbálovky.

Ulice: Lískovec 305
Město: Frýdek-Místek
PSČ: 73930
Email: ostravica [zavináč] seznam.cz
WWW: www.ostravica.com

LAŠI AJI LAŠKY CHYSTAJTĚ SĚ ! 23. LAŠSKY BAL JE TU !

autor: Monika Škanderová, 12.01.2011 14:05Aktualizováno

Tuž jo temu rozumim, že sě němožetě dočekať ! Ja, ja, všeci volaju horem dolem, pytaju se, gdy už se tych listkuv možu kupiť… Na konci teho pamfletu se to dočitatě. [ celý článek ]

OSTRAVICA SLAVÍ 50.VÝROČÍ ZALOŽENÍ SOUBORU

autor: Monika Škanderová, 08.10.2010 20:10Aktualizováno