Bezpečný
Frýdek-Místek

Sie befinden sich:

Vaše otázky a připomínky posílejte na email: dotazy.bezpecnyfm@gmail.com

 

===============================================================

Dobrý den,

přemýšlela jsem, že bych se zúčastnila nějakého kurzu sebeobrany. Na netu jsem se dočetla, že se mi po několika lekcích podaří zneškodnit útočníka. Chtěla bych se vás proto zeptat, zda si myslíte, že jsou takovéto kurzy opravdu účinné a já se tam naučím bránit.

Děkuji za odpověď.
------------------------------------------


Vážená slečno nebo paní,

pokud se takovéhoto kurzu chcete zúčastnit, abyste si posílila sebevědomí a vyzkoušela si, zda máte vůbec šanci se nenadálému fyzickému útoku ubránit, pak podobný kurz může mít pro vás jistý smysl. Za své praxe však znám případy, kdy byl napaden příslušník policejní zásahové jednotky a neubránil se. Samozřejmě každé přepadení je jiné, jiná je intenzita útoku. K obdobným kurzům jsem proto dosti rezervovaný.

Ve chvíli, kdy je člověk znenadání přepaden, působí na něj velký stres a racionální uvažování jde většinou stranou. Patrně by šly stranou i všechny v kurzu sebeobrany naučené hmaty a chvaty. Aby člověk využil prvky bojového umění, musí se jim podle mého názoru učit intenzivně alespoň rok. Většina přepadení, ať už loupežná nebo se sexuálním podtextem probíhá ve městech v dosahu veřejnosti. Ze zkušenosti vím, že se ženám vyplatilo s pachatelem spíš smlouvat, a když to nepomohlo, tak velmi hlasitě křičet. Zvláště sexuální násilníci se bojí dopadení. Domnívám se, že u napadení, kde motivem pachatele je pouze majetek, nestojí za to se o něj přetahovat. Takové hrdinství může pro vás skončit dost nepříjemným a zbytečným úrazem. Vzpomínám si na paní, která při přepadení držela svou kabelku stůj co stůj, nakonec o ni stejně přišla, ale utrpěla velmi komplikovanou zlomeninu krčku ramenního kloubu. Jen v rehabilitačním středisku byla hospitalizována více jak půl roku. Když vidím v kurzech sebeobrany, jak instruktoři učí 80ti leté babičky jak přehodit kabelku přes rameno, aby jim ji pachatel nemohl snadno strhnout z ramene, tak to považuji za vyloženě škodlivé. Na našich přednáškách, které provádí odbor bezpečnostních rizik, naopak vysvětlujeme, že v kabelkách nemá být nic cenného, ani žádné doklady a nosit je mají seniorky tak, aby v případě, že jim bude někdo kabelku strhávat, nebyly zraněny. Doporučujeme, aby senioři v žádném případě nezkoušeli nějaké chvaty na zneškodnění pachatele. V případě přepadení je podle mého názoru důležitější, aby si oběť zapamatovala útočníka, aby takovou událost oznámila policii a pomohla k jeho dopadení. Jako pracovník odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality bych sice měl upřednostňovat prevenci před represí, přesto mě zkušenost přesvědčila o tom, že nejlepší prevencí proti takovýmto pachatelům je pevná mříž. Možná někdy v budoucnu bude společnost na takové úrovni, že takovýmto násilníkům budeme v nějakém specializovaném intervenčním centru domlouvat a vysvětlovat jim nesprávnost jejich jednání, v současné době ale na této úrovni ještě nejsme.

Pokud bych tedy doporučoval nějaký kurz sebeobrany, tak takový, který učí, jak předejít napadení. Takový kurz, který seznamuje účastníky s tím, jak se vyhnout konfliktním situacím, kterým místům se vyhýbat, prostě jak se nestát obětí trestného činu.

 

Ivan Žurovec
referent odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality Magistrátu města Frýdek-Místek

 

==============================================================
===============================================================

Odpovídáme na nejčastější otázky našich občanů:

„co máme udělat proto, aby nám nevykradli auto nebo abychom o něj dokonce nepřišli?“

 


Hned na začátku si musíme přiznat, že zcela zamezit vykradení či odcizení vozidla nelze. Lze však toto riziko velmi účinně snížit. Největším rizikem pro vaše auto bude bezesporu místo, kde s ním parkujete. Pokud bude v garáži rodinného domu nebo na hlídaném parkovišti, je velká šance, že se s ním po odstavení opět shledáte. Takovou možnost však každý nemá a tak dalším důležitějším prvkem ochrany je bezesporu například imobilizér, který je nainstalován standardně výrobcem do každého nového auta. Další prvky, kterými se můžete před zloději chránit jsou: zabudovaný alarm, zamykatelná tyč na volant, zámek na řadící páku, zámek blokující volant a brzdový pedál, pískování skel bezpečnostním kódem nebo identifikačním kódem vozidla VIN. Mezi dražší možnosti patří GSM což je zabezpečovací systém, který vám dá vědět, kde se vaše vozidlo právě nachází a zda s ním někdo nemanipuluje. Funguje na základě systému GPS (globální družicový polohový systém).

Hlavní pravidla :


1. Před odchodem od auta nezapomeňte zkontrolovat jestli máte zavřená okna a zda máte zamčené dveře.
2. Nenechávejte v aute vystavené cenné věci, které by lákaly potencionálního zloděje.
3. Neukládejte cennosti ani do kufru auta, berte si je raději vždy sebou.
4. I když se chcete od auta vzdálit pouze na pár minut, nezapomeňte aktivovat všechna bezpečnostní zařízení.
5. Pořiďte si autorádio s odnímatelným panelem.
6. Nikdy nenechávejte klíče v zapalování.
7. Při koupi auta zvažujte o jakou značku vozu mají zloději největší zájem.
8. Není na škodu se proti vykradení vozu pojistit.
9. Parkujte nejlépe na osvětlených místech a frekventovaných parkovištích. Pokud vám to finance umožní, pronajměte si místo na hlídaném parkovišti.
10. Nikomu nepůjčujte svůj klíč od vozu.


Pokud si zloděj usmyslí, že vykrade právě vaše auto, nejspíš se mu to povede, avšak můžete mu to znesnadnit nebo ho od toho můžete dokonce odradit.

===============================================================
===============================================================

 

 

Dobrý den,

vaše stránky se mi líbí a doufám, že dlouho vydrží. Mám hned jednu otázku, jak se vyhnout na dovolené okradení? Děkuji za odpověď.

 

Jak zlodějům ztížit přístup k vašim věcem na dovolené?

Ať uděláte cokoliv, zcela vyloučit možnost okradení je nemožné, přesto jde toto riziko významně snížit. Mělo by k tomu napomoct těchto několik zásad.

 

1. Zjistěte si o dané zemi, jak si vede v počtu krádeží.

2. Snažte se "splynout s davem". Zbytečně na sebe neupozorňujte. Neměli byste působit jako turista.

3. Nevystavujte na obdiv fotoaparáty, kamery ani drahé mobilní telefony.

4. Rozdělte si peníze na více malých částek a ty ukryjte do více kapes.

5. Nemějte doklady s penězi pohromadě.

6. Před cestou si ofoťte vaše doklady. Pokud budete přece jen okradeni, budou se vám hodit.

7. Peníze si nesměňujte na ulicích. Ještě před vycestováním si je raději vyměňte ve směnárně či bance.

8. Pokud jedete na dovolenou autem, nezapomeňte všechny vaše věci ukrýt do kufru. Nikdo by neměl vidět váš notebook na předním sedadle.

9. Raději sebou nevozte žádné cennosti. Pokud tak učiníte, v některých hotelech je možnost uschovat věci v trezoru.

Bohužel, i přes striktní dodržování všech rad, není  zaručené, že se nestanete obětí krádeže. V tomto případě se obraťte na Zastupitelský úřad České republiky. Pokud příjdete o doklady, musíte se obrátit na konzulát, kde vám vystaví cestovní jednorázový průkaz a půjčí vám peníze nezbytné na cestu zpět domů.

Přejeme vám ničím nerušenou dovolenou.

===============================================================
===============================================================

Bilden

Glosa

3. ročník dne IZS se uskuteční dne 9.6.2018 opět na náměstí ve Frýdku

Aktuality

Pro zónu havarijního plánování provozovatele Lenzing Biocel Paskov, a.s., byla zpracována "informace veřejnosti". Tato informace je zpracována v souladu se zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci ...
Od pondělí 2. října do středy 4. října se v objektu Slezanu na ulici Frýdlantská v Místku, který je určen k demolici, uskuteční výcvik Policie ČR, a to od 9 do 12 hodin. Výcvik může ...
archiv