Sie sind: Über die Stadt > Sport

Škola Taekwon-do ITF Frýdek-Místek

Korejské bojové umění

Naše škola byla založena 5.2.1992 a je třetí největší školou v České republice.

V roce 2000 se stala nejúspěšnější školou v Taekwon-do ITF v ČR. V dalších letech se pravidelně umísťujeme na předních příčkách. Naše škola odchovala mnoho mistrů Evropy a světa. Aktuálně má náš oddíl 7 reprezentantů České republiky.

PŘEHLED TRÉNINKŮ

Pondělí:
17.00-18.00 volný trénink mix - 8.ZŠ, Místek
18.00-20.00 Skupina Závodní tým - 8.ZŠ, Místek

Úterý:
15.00-16.00 Skupina F - ZŠ nám. T.G.M. Frýdlant n.O., od listopadu do 16.30

Středa:
17.00-18.30 Skupina C - 8.ZŠ, Místek
18.30-20.00 Skupina A + B + D - 8.ZŠ, Místek

Čtvrtek:
15.30-17.00 Skupina F - ZŠ nám. T.G.M. Frýdlant n.O.

19.00-20.30 Závodní tým - 8.ZŠ, Místek

Pátek:
15.30-17.00 Skupina C (1/2) - 8.ZŠ, Místek
17.00-18.30 Skupina C (2/2) – 8.ZŠ, Místek
18.30-20.00 Skupina A + B + D - 8.ZŠ, Místek

Sobota:
9.15-13.30 STM SMaS - ZŠ V Zálomu, Ostrava - Zábřeh, podle plánu akcí STM SM

ZÁKLADNÍ INFORMACE O TAEKWONDU

Taekwondo ITF bylo založeno 11. dubna 1955 generálem Choi Hong-Hi (IX. Dan). Taekwon-Do je moderní korejské bojové umění zaměřené především na obranu, jeho kořeny sahají hluboko do minulosti - vychází mimo jiné ze starých bojových umění Tae-Kyon (starověké umění boje nohama) a Soobak-Gi (starověký zápas). Skládá se z 3300 přesně popsaných pohybů, úderů, kopů, seků, úhybů, pádů a podmetů. První část slova "tae" je označením pro kopy a práci nohou, "kwon" symbolizuje údery a práci rukou a třetí část "do" skrývá opravdové umění, umění nalézt správnou cestu životem. Zatímco duchovní principy vycházejí z tradičních etických, estetických a morálních zásad Dálného východu, veškeré "fyzično" staví na principech moderní vědy, především Newtonově fyzice, která nás učí, jak správně koncentrovat do krátkého okamžiku maximální sílu.
Mezi hlavní přednost výuky Taekwon-Do ITF patří jeho ucelená skladba, která zaručuje neustálou možnost zdokonalování se v technikách po mnoho let nebo i celý život. Základním prvkem výuky je nácvik základních technik. Po zvládnutí určité skupiny základních technik, jsou tyto sdruženy do sestav, tzv. „tulů“. Těchto tulů je celkem 24 a jsou rozděleny podle náročnosti. Pro mnohé je nejatraktivnější část Taekwon-Do výuka volného boje. Vytvořený systém nácviku je přesně rozdělen do několika fází, z nichž každá má za úkol nejprve naučit určitou vlastnost, která je v opravdovém boji potřebná (např. nácvik efektivní vzdálenosti mezi soupeři, kombinace jednotlivých technik, dokonalá obrana, tvrdé zakončení boje ap.). Protože ale v simulovaném boji, nelze použít na soupeře tvrdou techniku, která by mohla mít za následek i velice nebezpečné zranění cvičence, existuje zde speciální forma výuky tzv. Wiryok (silové přerážení), kde má každý možnost si plně vyzkoušet svou sílu i techniku. Např. na exhibicích vidíte přerážet 5 cm silné dřevěné desky, 10 střešních tašek jednou ranou, sekání cihel nebo ledových ker, přelomení desky špičkou prstů ap. Vrcholnou formou výuky Taekwon-Do je vlastní sebeobrana člověka - Hosin Sool. Smyslem této výuky je připravit cvičence tak, aby byl schopen kdykoli a kdekoli se ubránit jednomu nebo i více útočníkům, a to jak neozbrojeným, tak i ozbrojeným. Navíc celá forma sebeobrany by měla být prováděna reflexivně, bez jakékoliv předchozí přípravy či domluvy. Mezi další, neméně důležité části výuky patří posilování a otužování, zvyšování kloubní pohyblivosti, nácvik rychlosti a obratnosti (při speciálních přerážecích technikách se skáče do výšky přes 2,5 metru, kde se teprve nohou láme dřevěná deska), důležitá je také výuka teorie a to jak technická, tak i historická, mravní a etická, která učí cvičence stát vždy na straně pravdy a spravedlnosti.
V České republice se Taekwon-Do ITF cvičí od roku 1987 a v současnosti jsou čeští cvičenci Taekwon-Do ITF sdruženi výhradně pod Českým svazem Taekwon-do ITF (http://www.taekwondo.cz) a naše Škola Taekwon-do ITF Frýdek-Místek (http://tkdfm.taekwondo.cz) zde působí od 5.2.1992.
Dohled nad výukou v České republice má již od roku 1987 korejský mistr Hwang Ho-Yong (VIII. Dan), který také jako jediný v ČR může zvyšovat cvičencům technické stupně.
„V taekwon-do je třeba si uvědomit, že první Dan získává ten, kdo zvládl pouze základy tohoto bojového umění. Je to něco podobného, jako když člověk leze na horu a když konečně dosáhne prvního vrcholu teprve zjistí, co je za ním a co jej ještě čeká. Vrchol svých technických schopností dosáhne student Taekwon-Do s ohledem na svůj věk a fyzické dispozice zpravidla s třetím nebo čtvrtým Danem, plného porozumění Taekwon-Do však často daleko později. To nejtěžší na cestě zvládnutí technik a filozofie Taekwon-Do je zpravidla na počátku. Vždy je však potřeba pevná vůle, disciplína a trpělivost, stejně jako respekt k principům BUDO i svým učitelům. Každý žák Taekwon-Do by se při své cestě k poznání Taekwon-Do měl držet pěti zásad Taekwon-Do - zdvořilosti, čestnosti, vytrvalosti, sebeovládání a nezdolného ducha".

CO POTŘEBUJETE NA TRÉNINK?

Na začátek vám zcela postačí tričko a tepláky. Cvičíme naboso, případně v lehké sportovní obuvi bez barevné podrážky Pokud se začnete TKD věnovat, je potřeba si opatřit „Dobok“ – cvičící oblečení pro TKD, který si můžete objednat přímo u svého trenéra nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách pro bojová umění.

PRVNÍ MĚSÍC CVIČENÍ JE ZDARMA!

Kancelář: 8. ZŠ
Ulice: ČSA 570 (není adresa pro korespondenci)
Město: Frýdek-Místek
PSČ: 73801