Sie sind: Über die Stadt > Aktuelles

FÁMA: Město hodlá zavést nízkoemisní zóny a omezit vjezd neekologických aut do centra.

FAKT: V deníku MF DNES vyšel v pondělí 25. 9. 2017 na str. 7 článek o tom, že další tři města nechtějí stará auta v centru a redaktor Jan Kroča uvedl, že jedním z měst, která hodlají omezit vjezd „neekologických aut“ do města, je i Frýdek-Místek.
26.09.2017 13:44
(Aktualizováno: 27.9.2017 11:24)

Informace v článku není pravdivá. Město mohlo v rámci dotační výzvy získat prostředky na jednu ze tří aktivit:

1. zpracování studie proveditelnosti regulačního řádu

2. zpracování studie proveditelnosti pro zavedení nízkoemisních zón (NEZ)

3. zpracování Plánu udržitelné městské mobility.

Město v rámci dotační výzvy (č. 9/2017 Národního programu Životní prostředí) žádalo o peníze na zpracování Plánu udržitelné městské mobility – (jak skloubit zájmy obyvatel řešeného území s bezpečností, parkováním, řešením nákladní dopravy, tvorby veřejného prostoru s preferencí veřejné dopravy, chůze a jízdy na kole. Plán udržitelné městské mobility chce zjednodušeně nabídnout možnost bezpečného, pohodlného a efektivního pohybu lidí i věcí - mobility…).

Město nízkoemisní zóny zatím zavádět NEchce, a to i v souvislsoti s absencí obchvatu. Největší automobilová zátěž je na průtahu městem, který vede centrem města. Denně jím projede na 45 tisíc vozidel a exhalace z nich se šíří všude kolem. Kdybychom zavedli nízkoemisní zónu například v blízkosti místeckého náměstí, nemělo by to smysl, protože i zde jsou exhalace z průtahu. Dokud nebude mít město obchvat, NEbude nízkoemisní zóny zavádět.

MM F-M, Jana Matějíková
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY