Nacházíte se: O městě > Sport

Mistrovství světa juniorů a veteránů v Bělorusku 2010

Česká reprezentace soutěžila na Mistrovství světa juniorů a veteránů v Bělorusku toto léto ve dnech 21.8-28.8 2010. Tentokrát se na přední celkové příčky umístily země Korea, Rusko a Tadžikistán. Po náročných dnech a bojovném nasazení Česká republika získala 3 zlaté, 3 stříbrné a 6 bronzových medailí.
21.09.2010 14:19

Tým juniorek, ve kterém byla i naše frýdecko-místecká závodnice Sára Barabášová se umístil ve sportovním boji na 2 místě a v technických sestavách na 3.místě. Dalšími závodníky z Taekwon-do ITF Frýdek-Místek byli Marek Mojžíšek a Jan Kaděra. Pro všechny to byla první zkušenost z účasti na Mistrovství světa. Všichni tři reprezentanti jsou držitele technického stupně 1.dan.

Zeptali jsme se našich juniorských závodníku na pár otázek.

Jak byly pro Vás náročné přípravy na MSJAV?

Jan Kaděra: Soustředění byly pro mě hodně náročné jak psychicky, tak i fyzicky. Měli jsme hodně náročné tréninky, jak v hale s trenéry, tak i venku se sportovním doktorem, který se staral, aby se naše fyzička zdokonalila co nejlépe. Doma jsem musel i trochu hubnout (asi 1,5 kila), abych se vešel do váhovky.

Marek Mojžíšek: Měli jsme dvě desetidenní soustředění. Trenéři nám vymysleli náročný program. Myslím, že nám soustředění přinesla opravdu hodně, jak po vytrvalostní, tak po technické stránce.

Sára Barabášová: Příprava na MS byla velmi náročná,zahrnovala, jak fyzickou přípravu, tak technickou. Myslím si, že jsme byli všichni dobře připraveni.

Přílet do Běloruska. První dojem ze země.

Jan Kaděra: Udivily mě rovné cesty. Líbily se mi tam zelené parky. Mají tam všude čisto a všude stojí policie.

Marek Mojžíšek: V Minsku se mi moc líbilo, ulice byly čisté a domy okolo nich pěkně opravené.

Sára Barabášová: Bělorusko se mi ze začátku moc nelíbilo, ale potom jsem si tam začala zvykat.

Byli jste spokojení s organizací na MSJAV?

Jan Kaděra: Organizace sice nebyla nejlepší (každý den asi hodinové zpoždění, úvodní ceremoniál, který měl být v úterý před samotnou soutěží, se přesunul až na čtvrtek odpoledne), ale závody to byly pěkné. Pavouk na moji váhovku se předělával asi třikrát, takže s kým se budu rvát jsem se dozvěděl těsně před zápasem.

Marek Mojžíšek: Organizace závodů byla docela dobrá. Přestože jsme někdy ráno čekali na zahájení, tak se vše stihlo.

Marku, tvoje první závody v reprezentaci, jak můžeš shrnout svoje dojmy, jsi spokojen?

S mými prvními závody MS jsem spokojen. Sice jsme se jako tým neumístili, ale vidět cvičit nejlepší juniory světa a závodit s nimi bylo pro mě velkou zkušeností.

Jak se Vám pracovalo ve vašich týmech a jaké jsou vaše nejsilnější a nejdůležitější okamžiky?

Jan Kaděra: Já jsem v soutěžním týmu nebyl, ale celkově v juniorském týmu mi bylo fajn. Povzbuzovali jsme se navzájem, pobavili jsme se.

Sára Barabášová:Dobrá spolupráce s holkama. Myslím, že jsme si to všechny užily naplno.

Marek Mojžíšek: Jako svůj NEJ okamžik považuji zápas s bojovníkem z Chorvatska, protože mi toho hodně dal i přestože jsem prohrál.

Jaká byla konkurence, pociťovali jste nátlak?

Sára Barabášová: Konkurence byla opravdu veliká, jelikož se jednalo o MS.

Máte novou motivaci pro další závody a víte, co byste mohli zlepšit?(je co zlepšovat)?

Marek Mojžíšek: Určitě je co zlepšovat, viděl jsem spoustu skvěle cvičících taekwondistů a je hodně věcí, které musím zlepšit.

Jan Kaděra: Pořád je co zlepšovat. Hlavní je se nebát a být v ringu aktivní.

Sára Barabášová:
Motivace určitě je a zlepšovat to rozhodně taky.

Co pro Vás znamenala účast na MSJAV?

Jan Kaděra: Znamenalo to pro mě velkou čest, že můžu jet za Českou republiku na soutěž.

Sára Barabášová
: Pro mě to znamenalo hodně. Získala jsem z MS hodně zkušeností a jsem za to ráda.

Jaké máte další cíle v taekwondu?

Jan Kaděra: Chtěl bych si stoupnout na stupínek pro 1. místo a slyšet Českou hymnu.

Marek Mojžíšek: V taekwondu je pořád co se učit a to mě baví. Dále bych se chtěl umístit na mistrovství Evropy a vyhrát na příštím MS.

Sára Barabášová: Udržet se v reprezentaci co nejdéle a stále se zlepšovat. A pak už jen nějaké to vítězství na ME nebo na MS..

Gratulujeme k výsledkům a děkujeme českým reprezentantům za odpovědi na naše otázky a přejeme jim stále větší vytrvalost a nezdolného ducha v taekwondu!!!

Nela Chamrádová, 1.kup

Kateřina Birkášová