Nacházíte se: O městě > Sociální služby > Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb > Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb

Kavárna Empatie ve Frýdku-Místku má otevřeno!

22.01.2009 08:04
Slezská diakonie zahájila realizaci netradičního sociálně podnikatelského projektu Kavárna Empatie – nácvikové pracoviště pro osoby se zdravotním postižením ve Frýdku-Místku. Jedná se o velmi ojedinělý projekt jak v Moravskoslezském kraji, tak zejména na frýdeckomístecku. V kavárně se mohou uplatnit na nácvikových a následně klasických pracovních místech osoby se zdravotním postižením (zejména mentálním a duševním), které pracují na pozicích barman-číšník. Díky tomu mohou rozvíjet své dovednosti a schopnosti, které mohou následně uplatňovat buď na jiných pracovištích klasického pracovního trhu, tak přímo na klasických pracovních místech v kavárně Empatie. V současné době je v kavárně takto zaměstnáno 8 osob se zdravotním znevýhodněním. Chceme zároveň podpořit informovanost veřejnosti o problematice mentálního a duševního postižení a pomoci bourat předsudky vůči lidem s tímto postižením. Kavárna spadá do aktivit sociálního podnikání, které je jedním z aktuálně podporovaných směrů Evropské unie. Projekt kavárny Empatie mohl být nastartován díky finanční podpoře mnoha subjektů, mezi nejvýznamnější patří Nadační fond Hyundai, Moravskoslezský kraj, nadační program Prazdroj lidem, Nadace Konto bariéry, Nadace Taťány Kuchařové, ale podpořili nás v různé míře také podnikatelské subjekty nejen z regionu, ale z celé ČR, např. firma Gepard Finance, a.s., firma LE PATIO INTERNATIONAL (káva Illy), firma Kitchen de Luxe atd. Kavárna je provozována ve Frýdku-Místku v obchodním centru Ještěr, na ulici Frýdlantská 150 od 5.ledna 2009 ve zkušebním provozu. 23.ledna 2009 od 13,00 hodin proběhne v prostorách kavárny slavnostní otevření kavárny za účasti zástupců významných subjektů a institucí v regionu. Dobrou kávu, další nápoje a pochutiny, ale také pohodovou atmosféru si mohou návštěvníci kavárny vychutnat od úterý do soboty v době od 10,00 do 19,00 hodin a v neděli od 13,00 do 18,00 hodin. V kavárně je k dispozici velký dětský koutek, počítačový koutek s připojením k internetu, kde si mohou zejména osoby se zdravotním postižením zdarma vyhledávat potřebné informace a zpracovávat podklady pro hledání pracovního uplatnění. Věříme, že kavárna Empatie přinese do města Frýdek-Místek obohacení a stane se místem, které nejen podpoří pracovní uplatnění znevýhodněných osob, ale bude i místem, kam se budou lidé rádi vracet. Jedním z cílu Komunitního plánu rozvoje sociálních služeb ve městě Frýdek-Místek na léta 2007-2010 patří zvýšení pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Zařazení do pracovního procesu je jedním ze způsobu integrace a seberealizace zdravotně postižených občanů. Vznik chráněné kavárny pro osoby se zdravotním postižením především duševním tak bude splněním určitého konkrétního opatření strategického dokumentu rozvoje sociálních služeb, který byl schválen na zasedání zastupitelstvu statutárního města. Finanční podpora priorit a cílů komunitního plánu je realizována prostřednictvím vyhlášeného dotačního programu na podporu a rozvoj sociálních služeb ve městě Frýdek-Místek . Jedním z předložených projektů bude také nácvikové pracoviště pro osoby se zdravotním postižením „Kavárna Empatie“.
Hana Kohutová
Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb.