Nacházíte se: O městě > Sociální služby > Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb > Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb

Celorepubliková kampaň „Co chcete vědět o rané péči?“

21.11.2008 13:26
Nevíte, co je „raná péče“? Zeptejte se nás! Motto: „Do práce jezdíme domů“ Raná péče je terénní sociální služba pro rodiny, ve kterých se narodilo dítě, které má svůj start do života ztížené zdravotním problémem a jeho vývoj je nějakým způsobem ohrožen nebo dítě s postižením. Jakou formou jsou služby poskytovány, komu a kde a nejen to, zájemcům zodpoví pracovníci Střediska rané péče SPRP Ostrava dne 26.11. 2008 od 8 do 16 hodin na telefonním čísle 596112473 a 777234036. Akce probíhá v rámci celorepublikové kampaně Společnosti pro ranou péči „Co chcete vědět o rané péči?“ Další informace o plánovaných akcích v celé republice na www.ranapece.cz. Středisko rané péče SPRP Ostrava je nestátní nezisková organizace působící na území Moravskoslezského kraje od roku 1994. Služby jsou určeny rodinám dětí s postižením zraku od narození nejvýše do 4 let věku, rodinám dětí se zrakovým kombinovaným, mentálním, tělesným a kombinovaným postižením od narození do 7 let věku na území Moravskoslezského kraje. Jedná se o službu sociální prevence, která je převážně terénního charakteru – tzn., že služby jsou poskytovány v domácím prostředí. Je to prostředí pro dítě v raném věku nejpřirozenější, cítí se v něm bezpečně a proto nejsnáze přijímá nové podněty a učí se novým dovednostem. Koncepce středisek rané péče vychází ze skutečnosti, že ještě po narození probíhá v lidském mozku úžasný rozvoj, zejména první tři roky života dítěte hrají v jeho vývoji velkou roli. V tomto období umožňují schopnosti mozku nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný nedostatek. Toto období je také zásadní pro vytváření vazby mezi rodiči a dítětem. Z těchto důvodů jsou služby rané péče nabízeny rodinám hned po narození dítěte. Nenahradí to, co může nabídnout láska a péče rodiny, ale pomáhají rodičům otvírat nové možnosti a řešit situace, na které nebyli připraveni. Střediska rané péče realizují program „provázení“, který obsahuje podporu vývoje dítěte s postižením i podporu celé rodiny. Základem jsou konzultace v rodině – tzn. domácím prostředí, které tvoří 75% služeb. Každá klientská rodina má svého poradce, který dojíždí do rodiny a pracuje na zakázce rodiny. Mezi poradci rané péče jsou vysokoškolsky kvalifikovaní speciální pedagožky, sociální pracovnice, instruktorky stimulace zraku a další odborníci.  Kontakt: Středisko rané péče SPRP, Nádražní 80, Ostrava, tel. 596112473, ostrava@ranapece.cz, www.ranapece.cz.
Hana Kohutová
Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb.