Nacházíte se: O městě > Sociální služby > Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb > Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb

Terénní program

27.10.2008 09:56
Co je terénní práce ? Terénní práce je druh sociální práce, která se vykonává přímo v místech, kde žijí možní zájemci a uživatelé služby – v jejich přirozeném prostředí. Terénní práce se zaměřuje na sociálně vyloučené romské komunity a jednotlivce žijící ve vymezených lokalitách města Frýdku-Místku a to: Ulice Míru, Skautská, Dlouhá, Hutní, Sokolská, Vantucha, Křižíkova, Nová osada, Slezská, Beskydská a Bezručova. Terénní program se poskytuje bez omezení věku uživatelů. Co je na terénní práci zvláštní ?  rovnocenný vztah pracovníka a uživatele je založený na důvěře a bezpečí  uživatel služby sám aktivně pracuje na řešení své obtížné situace  terénní služby se poskytují bez úhrady – ZDARMA  službu může uživatel kdykoliv, bez udání důvodu, ukončit  Posláním terénního programu je aktivní vyhledávání komunit a osob žijících v sociálním vyloučení, jejich podpora, motivace a pomoc při řešení nepříznivých sociálních situací. Můžeme Vám pomoci • se starostmi a problémy, které mohou způsobit dluhy a nezaměstnanost • s hledáním bydlení, ubytovny • s nalezením práce • s vyhledáním odborníka na problémy s alkoholem, drogami, hráčstvím • v jednáních s úřady, institucemi • s využitím volného času Vašich dětí • lépe porozumět právu a zákonům • s tím, co Vás trápí  Jaké služby nabízíme ? • základní sociální poradenství • pomoc s listinami (sepisování žádostí, vyplňování formulářů,…) • jednání v zájmu uživatelů (podpora při jednání na úřadech, jednání se zaměstnavateli, návodné rady, pomoc s komunikačními problémy,…) • doprovodné služby • konzultace s odborníky (pracovníci řeší dílčí problémové situace s příslušnými odborníky – lékaři, právníky, pedagogy, psychology, pracovníky K-center,…) • nácvik praktických dovedností (hospodaření v domácnosti, rodičovské chování)  Kdy a jak se služba poskytuje ? Pracovníci se s Vámi mohou setkat od pondělí do pátku, nejčastěji v době od 8:00 do 16:30. Terénní pracovníky můžete kontaktovat na níže uvedených telefonních číslech. Během Vašeho prvního setkání Vás pracovník bude informovat o všem důležitém pro Vaši vzájemnou dohodu. O podmínkách poskytování, Vašich právech, o dokumentaci a možném průběhu řešení Vaší situace.  Kdo službu poskytuje ? Terénní pracovníci jsou zaměstnanci Magistrátu města Frýdku-Místku, odboru sociálních služeb, oddělení sociální prevence. Kontaktní adresa je: Magistrát města Frýdku-Místku Odbor sociálních služeb Oddělení sociální prevence Radniční 1149 738 22 Frýdek-Místek Tel: 558 609 316 E-mail: merova.katerina@frydekmistek.cz  Kontakty na terénní pracovnice: Aranka OBODOVÁ mob.: 774 921 796 Dagmar KUSÁ mob.: 774 921 797 Terénní práce je realizována z finančních prostředků státního rozpočtu České republiky, určených na realizaci programu „Předcházení sociálnímu vyloučení a odstraňování jeho důsledků“, podprogram A „Podpora terénní práce“, poskytovaných Úřadem vlády ČR a z rozpočtu statutárního města Frýdek-Místek.
Hana Kohutová
Komunitní plánování rozvoje sociálních služeb.