Nacházíte se: O městě > Kultura

Beseda: ŽLUTÉ TRABANTY PROJELY JIŽNÍ AMERIKU OD SEVERU K JIHU - NEJNÁROČNĚJŠÍ CESTU VE SVÉ HISTORII!

Kam až se dá v Jižní Americe dojet autem? ...a trabantem?...a právě odpovědi na tyto otázky budou předmětem besedy, kterou připravila 9. listopadu od 18.00 v Nové scéně Vlast KulturaFM pro všechny fandy a příznivce dobrodruha, cestovatele Dana Přibáně a jeho posádky.
03.11.2014 10:19

Po více než třech měsících putovaní projel cestovatel Dan Přibáň a jeho žluté trabanty spolu s mezinárodní česko-polsko-slovenskou posádkou s maličkým polským fiatem a Jawou 250 celou Jižní Ameriku od Guyany, až po nejjižnější místo Ameriky dosažitelné autem - radarovou stanici Moat na konci poslední cesty kontinentu. 16 578 kilometrů tím nejtěžším a nejkrásnějším, co může Jižní Amerika nabídnout.

„Cílem většiny transamerických výprav je město Ushuaia v Patagonii, jenže se dalo jet ještě dál, tak jsme tam vyrazili,“ komentuje to vedoucí výpravy Dan Přibáň. A tak se auta vydala z nejjižnějšího města světa ještě o 150 kilometrů dál. „Trabanti zažili už ledasco. Projeli jsme s nimi Hedvábnou stezku, Afriku od severu k jihu - ale Jižní Amerika byla nejtěžší. Třetinu cesty jsme jeli mimo asfalt, občas po cestách, kam se bojí vjet i s náhonem na všechna kola, a další třetinu ve výškách kolem 4000 metrů nad mořem,“ doplňuje Přibáň.

Mezinárodní posádku tvořil zkušený tým cestovatelů, filmařů a fotografů v čele s Danem Přibáněm, který svým žlutým trabantem projel v roce 2007 Hedvábnou stezku v Asii a o dva roky později Afriku od severu k jihu.

Dokument Trabantem napříč Afrikou je nejlépe a nejvíce hodnoceným dokumentem roku 2011 na ČSFD. Film vyhrál dvě hlavní ceny na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů, hlavní cenu festivalu Neznámá země a několik dalších ocenění.

Národní dům Frýdek-Místek “příspěvková organizace“