Nacházíte se: O městě > Instituce

Výstava o legionářích a beseda s autorem

27.05.2014 10:37
Počet zhlédnutí: 11988

V letošním roce si připomínáme 100 let od vypuknutí 1. světové války a vzniku československého odboje, který měl za cíl ustavení samostatného státu. Ozbrojenou část odboje tvořily legie ve Francii, v Rusku a v Itálii. K tomuto výročí připravil Státní okresní archiv Frýdek-Místek výstavu, která má připomenout legionáře z Frýdecko-Místecka. Součástí zahájení výstavy bude i beseda s jejím autorem Ing. Petrem Maršálkem, PhD. Tématem se zabývá již řadu let, prostudoval příslušné fondy v řadě archivů a hlavně pátral po legionářích přímo v terénu, když navštěvoval jejich potomky.  Podle jeho dosavadních zjištění bylo legionářů v našem okrese okolo tisíce. Některé se zatím nepodařilo blíže dohledat, i tak se ale Ing. Maršálkovi podařilo shromáždit obdivuhodné množství informací a materiálů, z nichž výběr je k vidění na výstavě. Jeho pátrání po legionářích stále pokračuje a není vyloučeno, že právě díky výstavě získá nové podněty pro svůj další výzkum.

Zahájení výstavy a beseda s autorem se koná ve středu 28. května v 16.00 hodin v budově Státního okresního archivu Frýdek-Místek na Bezručově ulici.

Výstava pak bude otevřena vždy v pondělí a ve středu od 8.00 do 17.00 hod. a v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 14.30 hod.

Tomáš Adamec
Státní okresní archiv Frýdek-Místek