Vzpomínalo se s vlčími máky

Zástupci vedení města, Československé obce legionářské, Armády ČR i žáci 2. základní školy se v pátek 10. listopadu setkali na frýdeckém hřbitově, aby uctili památku hrdinů nejen obou světových válek, ale všech válečných konfliktů, u příležitosti Dne veteránů, který připadá na 11. listopad.
10.11.2017 14:57

„Toto datum připomíná, že před 99 lety v železničním vagoně v lese u francouzského Compiègne byla podepsána dohoda o příměří. Příměří znamenalo ukončení bojů první světové války, na jejímž začátku všichni věřili, že bude krátká. Čas však ukázal, že žádná strana nedosáhne rychlého vítězství. A tak v bojích mezi zákopy hynuly tisíce vojáků. První světová válka připravila o život skoro osm milionů lidí, více než 19 milionů bylo raněno, přes šest milionů zajato. Souhrnné číslo ztrát není pouhou statistickou položkou. Představuje miliony lidí s jejich tragickým údělem. Za všemi těmi čísly bychom měli vidět člověka, který ve své době také chtěl žít obyčejný život. Protože ctil hodnoty, jako jsou věrnost, statečnost a obětavost, v jejich světle se rozhodoval a pak byl ochoten obětovat i svůj život,“ promluvil k přítomným primátor Michal Pobucký, který osvětloval také symboliku vlčího máku. Červený květ symbolizuje zmařené životy vojáků v první světové válce. Rudé květy jakoby na znamení nového života pokryly flanderská pole, rozbrázděná granáty a zbrocená krví. Přispěl k tomu i podplukovník John McCrae, který v květnu 1915 napsal báseň o flanderských polích, na nichž rozkvetlo takové množství vlčích máků, jaké zde předtím nikdo neviděl.

Den válečných veteránů v České republice připomíná naše statečné legionáře, československé vojáky a důstojníky na frontách II. světové války, též všechny příslušníky Armády České republiky nasazené v mezinárodních mírových misích. Všem těm patřil pietní akt k památce světového Dne veteránů.

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR ŠKOLSTVÍ, KULTURY, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY