Nacházíte se: O městě
PDF E-mail Print

90 let organizovaného šachu ve Frýdku-Místku

Beskydskou šachovou školu jistě není třeba dlouze představovat, šachy jsou ve Frýdku-Místku velmi populárním sportem, a tento spolek stabilně dosahuje výborných úspěchů v ligových soutěžích i turnajích jednotlivců.
12.11.2015 15:08
Počet zhlédnutí: 5025

90 let organizovaného šachu ve Frýdku-Místku

Beskydskou šachovou školu jistě není třeba dlouze představovat, šachy jsou ve Frýdku-Místku velmi populárním sportem, a tento spolek stabilně dosahuje výborných úspěchů v ligových soutěžích i turnajích jednotlivců.

Málokdo ale bude vědět, kdy se zdejší šachisté začali sdružovat v prvním šachovém oddílu. Beskydská šachová škola to není. Ta působí v našem městě jen něco málo přes dvacet let a přímo navazuje na šachový oddíl, který patřil dlouhá desetiletí pod Tělovýchovnou jednotu Válcoven plechu. Ani tento oddíl, založený ve druhé polovině 30. let, ale nebyl první. Už před ním zde existoval Šachový klub v Místku a ještě před ním Šachový kroužek ve Frýdku.

Právě jeho založení 21. listopadu 1925 pokládáme za počátek organizovaného šachu v dnešním Frýdku-Místku. Bohužel toho o našich prvních organizovaných šachistech mnoho nevíme, zachovalo se jen několik stručných informací v dobovém tisku. Z nich vyplývá, že kroužek pořádal klubový turnaj, scházel se v kavárně Radhošť a jeho předsedou byl českobratrský farář Alexandr Winkler. V roce 1928 pak frýdecký šachový kroužek nacházíme mezi dalšími kluby, které zakládaly Moravskoslezskou šachovou župu. Historie kroužku bohužel nebyla dlouhá, trvala pouhých pět let. Přesto se jedná o nejstarší dohledaný šachový spolek, od nějž se pak dále nepřetržitě odvíjí další místní šachová historie.

Beskydská šachová škola si kulaté devadesáté výročí počátku organizovaného šachu v našem městě připomene na den přesně, v sobotu 21. listopadu v Národním domě v Místku. Kromě odpoledního bleskového turnaje bude na programu především večerní společenské setkání současných i bývalých aktivních hráčů a přátel šachu a představení knihy, která mapuje celou devadesátiletou historii.

Tomáš Adamec

BŠŠ BŠŠ
Beskydská šachová škola z.s.

Obrázky

O městě

TV vysílání

Facebook

Aktuální počasí

Dnes:
Zítra:
°C
°C

Odkazy

Novinky

Odběr novinek e-mailem.